Індекс УБ в п’ятницю підріс на 1,4%, підтвердивши цим самим позитивні настрої учасників локального ринку акцій, які почали проявлятись вже два тижні назад. Схоже на те, що фондовий ринок України нарешті знайшов своє дно, і тепер поступово буде рухатись вгору.
Європейські фондові біржі відзначили останній день минулого тижня зниженням від 0,1 до 0,7%, в той час як фондові індекси США в цей день незначно підросли (+0,3-+0,4%), а композитний доларовий фондовий індекс країн, які розвиваються, MSCI EM, того дня майже не змінився, втративши 0,1%. Сьогодні зранку ф’ючерси на європейські та американські фондові індекси додають, індекс MSCI EM втрачає близько 1%.
Що стосується останнього, то індикатор з 2011 року торгуючись в широкому діапазоні, наразі прижався до його нижньої границі (мал. 1). Останнє зумовлено негативною динамікою прибутків компаній, які складають індекс, і які знижуються вже тривалий період - з 2011 року. Зниження прибутків посилилось з кінця 2014 року (мал. 2). В 2015 році очікується погіршення прибутків компаній країн, які розвиваються на 14%, що порівнюється з прогнозованим зниженням прибутків корпорацій США на 1% та ростом прибутків європейських компаній на 4%. Це погіршення фінансових показників складових індексу MSCI EM зумовлено перш за все зниженням цін на сировину, а також суттєвим сповільненням темпів росту економіки Китаю та нульовою динамікою прибутків корпорацій країни в 2015 році, і, окрім того, зниженням курсів національних валют. Індикатор MSCI EM наразі торгується за коефіцієнтом ціна/прибуток на 12 місяців вперед - 11,1, що дещо вище середнього значення з 2001 року (Мал. 3-4), проте з непоганим дисконтом до відносно наразі дорогих «зрілих» ринків акцій розвинутих країн - 0,71 (мал. 5), які торгуються з коефіцієнтом ціна прибуток на 12 місяців вперед - 17. Саме ці чинники впливають і на поведінку індексу УБ, який, до того ж, непогано корелює з індексом MSCI EM.
Сьогодні ріст на українському фондовому ринку може продовжитись. За це говорить позитивна динаміка ринку в попередні торгові сесії. Цьому руху може перешкоджати негативний тренд на фондових ринках країн, які розвиваються в цілому, і який буде створювати певний опір позитивному руху на українському ринку акцій. Тож, ставлячи на ріст локального фондового ринку, треба продовжувати пильнувати і бути обережним.
· сайт "КІНТО"
· тел. (044) 390-57-60