На минулому тижні Національний банк ухвалив ряд важливих рішень, серед яких різке підвищення облікової ставки з 10% до 25%, а також віднесення «Мегабанку» до категорії неплатоспроможних. Частка «Мегабанку» на ринку становила лише 0,46% від чистих активів платоспроможних банків в країні, тому віднесення банку до категорії неплатоспроможних жодним чином не впливає на стабільність банківського сектору України. Регулятор заявив, що проблеми в діяльності «Мегабанку» не були спричинені запровадженням воєнного стану. Вони почалися задовго до початку війни. «Мегабанк» мав 153 відділення переважно у Харківській області. Основним власником банку з часткою 63% був Віктор Суботін, який також є гендиректором державного «Турбоатома» («Українські енергетичні машини»). Існує припущення, що часто рішення про кредитування в «Мегабанку» ухвалювалися на користь пов’язаних з його власником осіб та компаній. З іншого боку, цікавим моментом є те, що серед співвласників «Мегабанку» були міжнародні фінансові організації: ЄБРР (11,3%), IFC (4,5%) та KfW (11,3%). Саме наявність відомих фінансових установ у капіталі банку робить його неплатоспроможність досить унікальною в українській фінансовій історії подією. Тобто, прагматичні та досвідчені інституційні інвестори так і не змогли подолати низькі стандарти корпоративної культури в «Мегабанку».
Серед окремих українських акцій, що торгуються на зовнішніх ринках, виділимо підйом котирувань Ferrexpo на 6,3% до 187 пенсів після того, як компанія оголосила дивіденди у розмірі 13,2 центів на одну акцію. Фактична виплата буде 28 червня тим акціонерам, які будуть у реєстрі на 10 червня. При поточній ціні акції дивідендна дохідність складе 5,6%.
На ринку українських суверенних єврооблігацій вартість бондів з погашенням в 2024 році знизилась на 3,5% до 38,4 центів за долар номіналу, що відповідає дохідності до погашення на рівні 72%. Для 10-річних євробондів дохідність на вторинному ринку становить 26%.
Валютний готівковий ринок мав певну реакцію на рішення НБУ про підвищення облікової ставки. Курс долару за тиждень пішов вниз на 2,8% до 35,30 грн/дол. Зараз буде пильна увага на подальшу стратегію Міністерства фінансів стосовно запропонованої дохідності для військових ОВДП. Завтра на первинному аукціоні з розміщення боргових паперів будуть виставлятися три випуски гривневих ОВДП зі строком погашення до жовтня 2023 року.
новини економіки
- Нацбанк рішуче підвищив облікову ставку з 10% до 25%
читати докладніше