На початку місяця була публікація деякої макроекономічної статистики за червень. Інфляція у річному вимірі прискорилася до 22%. Зростання цін на продукти харчування було на 28%. Паливо подорожчало на 91%. Зі свого боку Нацбанк повідомив, що за червень скорочення золотовалютних резервів було на 9% до 22,8 млрд дол., тому що регулятор продав майже 4 млрд дол. за офіційним курсом на міжбанківському ринку для балансування попиту та пропозиції на валюту. Додатковим чинником, що збільшував попит на валютному ринку, є монетизація дефіциту бюджету з боку НБУ (фактична емісія гривні). Переважна частина отриманого урядом фінансування в гривні поступово потрапляла на валютний ринок, що посилювало попит на іноземну валюту.
Від продажу «військових» ОВДП на минулому тижні було залучено лише 128 млн грн. Поки запропоновані ставки дохідності з боку Мінфіну залишаються у стандартному діапазоні 9,5% - 11,5%. Цікавим моментом було те, що учасники ринку виставляли свої заявки на купівлю 2-х річних ОВДП в діапазоні 15% - 18%. Жодна із заявок не була задоволена.
З початку повномасштабної війни обсяг сплачених урядом коштів за погашеннями внутрішніх боргових інструментів на 13,6 млрд грн перевищує обсяг коштів, залучених до державного бюджету на аукціонах із продажу «військових» ОВДП. Таким чином, поки Мінфіну не вдалося навіть досягти рефінансування внутрішнього боргу, не кажучи про завдання пошуку внутрішнього ресурсу для фінансування дефіциту бюджету. У період із 24 лютого до 4 липня 2022 року Уряд України спрямував на погашення ОВДП 90 млрд грн, 920 млн дол. та 168 млн євро. Натомість залучено до державного бюджету від розміщення нових боргових інструментів на внутрішньому ринку 86 млрд грн, 496 млн дол. та 283 млн євро.
На ринку єврооблігацій українські бонди продовжили падати в ціні. 10-річні суверенні папери за тиждень втратили 15% до 21 центу за долар номіналу (дохідність до погашення 42,5%).
На Лондонській біржі котирування акцій Ferrexpo знизилися на 8,5% до 120 пенсів після того, як компанія прозвітувала про зменшення виробництва на 28% за підсумками другого кварталу.
На готівковому валютному ринку долар став дорожчий майже на 1 грн и тепер курс продажу становить 36,50 грн/дол. Частково така динаміка на валютному ринку пояснюється тим, що Нацбанк спростив валютні обмеження для імпорту товарної продукції. Фактично скасовується поняття критичного імпорту, а це дасть змогу бізнесу більш легко купувати валюту та переказувати кошти за операціями імпорту. Водночас обмеження на купівлю валюти та транскордонні перекази для імпорту послуг зберігатимуться. Нацбанк розраховує на сповільнення темпів зростання імпорту через повернення мит та податків на імпорт.
новини економіки
- Україна вже має у сховищах 11 млрд куб.м. газу. Для проходження зими треба, щоб запаси становили мінімум 15 млрд куб.м.
читати докладніше
Інвестиційна компанія «Івекс Капітал»
Операції з цінними паперами
Управління активами
Тел.: (+380 44)590-5454
Україна, м.Київ 01021
Кловський узвіз, 7
БЦ "Carnegie Center"
16 поверх
www.eavex.com.ua
Представлений матеріал був підготовлений на
основі даних з відкритих джерел. Перевірка достовірності таких даних нами не
проводилася. Оцінки та прогнози, що містяться в публікації є приватною думкою
аналітиків стосовно відповідних подій та не є пропозицією для здійснення
будь-яких операцій з цінними паперами.
Ліцензія НКЦПФР від 06.10.2015